•° ForumVadisi °•
Daha Kaliteli Bir Hizmet İçin Lütfen Üye Olunuz Üyeyseniz Giriş Yapınız.. 
AnasayfaAnasayfa  TakvimTakvim  SSSSSS  AramaArama  Üye ListesiÜye Listesi  Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Paylaş | 
 

 Photosop'un Püf Noktaları

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Admin
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 81
Points : 250
Reputation : 1
Kayıt tarihi : 08/08/09

MesajKonu: Photosop'un Püf Noktaları   Paz Eyl. 27, 2009 10:37 am

Photosop'un Püf Noktaları


Resimdeki renk tonlarına göre seçim yapmak için Select menüsünden Color Range seçeneğine tıkla.

Yapıştırılan resmin pozisyonunu Ctrl tuşuna basılı tutarak sürükleyebilirsin.

Elips şekli ile seçim alanı oluştururken tam bir daire seçmek istersek Shift tuşuna basarak imleci sürükleyebiliriz.

Yapıştırılan resmin kenarlarındaki artıkları temizlemek için Layer menüsünden Matting ve Defringe seçeneğini tıkla. 1 – 200 arasında değer gir ve onayla.

Belli bir alandaki renkleri silmek için Eraser aracına tıkla. Açılan menüden Magic Eraser Tool aracını seç. Kaldırmak istediğin rengin üzerini silgiyle tıkla.

Seçilen alanın tersini seçmek için Select menüsünden Inverse seçeneğini tıkla.

Seçim alanını Paths’e dönüştürmek için Paths menüsündeki Make Work Path seçeneğini tıkla. Tolarance değeri olarak 0,5 – 10 arasında bir değer belirle ve onayla.

Seçili alanı yumuşatmak için Select menüsünden Modify ve Smooth seçeneğini tıkla. Sample Radius değerini 1-100 arasında belirle ve onayla.

Seçilen alanın bir bölümünü seçim alanından çıkarmak için Alt tuşuna basılı tutarak çıkarılacak alanı belirle.

Seçilen alanın biçimini değiştirmek için Select menüsünden Transform Selection seçeneğine tıkla.

Seçilen alana renkli kenarlık eklemek için Edit menüsünden Stroke komutunu kullan.

Seçilen alana başka alan eklemek için Shift tuşuna basarak diğer alanı seç.

Resmin kopyasını çıkarmak için resim açıkken Image menüsünden Duplicate seçeneğini tıkla. Bir isim belirle ve onayla. Sadece görünür katmanların kopyasını çıkarmak için Duplicate Merged Layers Only seçeneğini etkinleştir.

Resmin boyutunu değiştirmek için Image menüsünden Image Size seçeneğini tıkla.

Bir rengi başka bir renkle değiştirmek için Image menüsünden Adjustments sonra da Replace Color seçeneğini tıkla. Yanında + işareti bulunan Eyedropper aracına tıkla. Hue seçenekleri ile yerleştirilecek olan rengi belirle.

İki tonlu resim oluşturmak için resmi açtıktan sonra Image menüsünden Mode’ye ve alt menüsünden de Grayscale seçeneğine tıkla. Onayla ve resmi gri tonlara dönüştür. Image menüsünden Mode ve alt menüsünden Duotone seçeneğine tıkla. Type bölümünde eklemek istenen renk adedini (iki renk için Duotone) belirle.


Seçilmiş bir alanı desenle doldurmak için Edit menüsünden Fill seçeneğini tıkla. Açılan kutuda Use menüsünden Pattern seçeneğini seç. Custom Pattern açılır menüsünden de deseni seç. Mode açılır menüsünden dolduracağın desenin bindirme tipini, Opacity değerini değiştirerek de şeffaflık durumunu belirle.

Resimdeki kırmızı gözleri düzenlemek için araç kutusundan Elliptical Marquee Tool aracını seç. Feather kutusuna 2 piksel değerini gir. Önce sol gözün kırmızı alanını çevrele. Shift tuşunu basılı tutarak aynı işlemi sağ gözdeki kırmızı alan seçilene kadar uygula. Image menüsünden Adjustments ve Channel Mixer seçeneğine tıkla. Açılan pencerede Red kanalına sıfır değerini gir. Green ve Blue kanallarına yüksek bir değer gir ve onayla.

Seçilmiş bir alana eğim vermek için Edit menüsünden önce Transform sonra da Skew seçeneğine tıkla. Seçim alanını istenen şekilde eğdikten sonra Enter tuşuna bas. İşlemi iptal etmek için Esc tuşuna bas.

Resmin kontrastını arttırmak için Image menüsünden Adjustments ve alt menüsünden Brightness / Contrast seçeneğine tıkla.

Renk doygunluğunu arttırmak için Image menüsünden Adjustments ve alt menüsünden Hue/Saturation seçeneğine tıkla.

Taranan resimlerdeki bozuk desenleri düzeltmek için Image menüsünden Image Size seçeneğine tıkla. Açılan pencerede Resample Image seçeneğine tıklayarak etkinleştir ve onayla. Channels paletinden önce Red kanalını tıkla. Sonra da Filter menüsünden Blur ve alt menüsünden Gaussian Blur seçeneğine tıkla. Radius değeri için 2 piksellik bir değer gir ve onayla. Bu adımları her bir kanal için tekrar uygula. Bütün kanalları bir arada görmek için Channel paletinden RGB seçeneğine tıkla. Sonra Filter menüsünden Sharpen ve alt menüsünden Unsharp Mask seçeneğine tıkla. Amount değerini % 100, radius değerini 2 ve Threshold değerini 0 olarak değiştir ve onayla.

Resmin aydınlık ve karanlık bölgelerini eşitlemek için önce resmin tonlarının iki boyutlu grafiğini görmelisin. Bunun için Window menüsünden Histogram seçeneğini tıkla. Sonra Image menüsünden Adjustments ve alt menüsünden Equalize seçeneğine tıkla.

Katmana gölge eklemek için Layer menüsünden Layer Style seçeneğini tıkla. Açılan pencerede Drop Shadow seçeneğini etkinleştir. Ayarlamaları yap.

Yanan yazı efekti oluşturmak için öncelikle D tuşuna basarak ön ve art alan rengini siyah beyaz olacak şekilde değiştir. Alt + Backspace tuş kombinasyonunu kullanarak çalışma alanını siyah renkle doldur. Kalın bir yazı tipi kullanarak beyaz renkli bir yazı oluştur. Ctrl+E tuşuna basarak katmanları birleştir. Image menüsünden Rotate Canvas ve ardından da 90CCW seçeneğine tıkla. Filter menüsünden Stylize ve alt menüsünden Wind seçeneğine tıkla. Açılan pencerede Blast ve From the Right seçeneklerini etkinleştir ve onayla. Image menüsünden Rotate Canvas ve alt menüsünden 90CW seçeneğine tıkla. Filter menüsünden Stylize ve alt menüsünden Diffuse seçeneğine tıkla. Filter menüsünden Blur ve alt menüsünden Blur More seçeneğine tıkla. Son olarak Filter menüsünden Distort ve alt menüsünden Ripple seçeneğine tıkla. Image menüsünden Mode ve Indexed Color seçeneğini tıkla ve Okey tuşuna bas. Tekrar Image ve Mode menüsünden Color Table seçeneğini tıkla ve açılan pencerede Black Body seçeneğini tıklayarak onayla.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://ahey.forumdizini.com
 
Photosop'un Püf Noktaları
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
•° ForumVadisi °• :: Web Master Yardım Konuları :: Photoshop ve Grafik Araçları-
Buraya geçin: